BODRUM GAYRİMENKUL BÜLTENİ- EKİM 2015

Bodrum’da gayrimenkul almak veya satmak isteyenler için güncel bilgi ve tavsiyeler.

Bodrum yarımadası emlak piyasası hareketleri diğer bir çok yazlık beldede olduğu gibi sezonluk olarak değerlendirilir. Ciddi alıcı ve satıcıların buluştuğu aylar genelde ilkbahar ve sonbahar olup; ilkbaharda Nisan, Mayıs, sonbaharda ise Eylül ve Ekim’in en hareketli aylar olduğunu söyleyebiliriz.

Bodrum için ise bu durum hızla değişiyor. 2 nedenle:

  1. Büyük şehirlerden 12 ay yaşam amacıyla göç.

Eğitim, sağlık ve ulaşım olanakları pek çok şehirden  daha zengin olan Bodrum’a yerleşmek artık büyükşehirli için macera olmaktan çıktı. Üstelik geçmiş yılların aksine sadece yaşlılar değil, yeni ve daha yavaş bir yaşamın hayalini kuran genç çiftlerde artık çocuklarını burada yetiştirmek istiyor. Bu da yarımadanın her ay belirli bir alım satım hacmini korumaya başlamasını sağlıyor.

  1. Siyasal-Ekonomik belirsizlik ve 2015 Gelişmeleri

Özellikle son 2 yıldır ülkemizin yaşadığı ekonomik ve siyasal istikrarsızlık sokaktaki insanın           karar alma sürecini derinden etkiledi. Güvensizlik ve erteleme refleksleri hiç görülmemiş boyutlara ulaştı. Bu nedenle son yıllarda hem alıcı sayısında önemli bir düşüş hem de bu alıcıların alım yapma sürelerinde kısalma meydana geldi. Örneğin bu yılki alıcı talebi geçen yıla göre oldukça düşük durumda. Alımların bir kısmının  Eylül ayının ilk 3 haftası gerçekleşmesine rağmen önemli bir yüzde ise okulların geç açılması, bayram tatilleri ve seçimler sebebiyle bu konuyu aklında ikinci plana itti.

Bize göre seçim sonrasında bu kesimden geçen yılı aratsa bile ciddi bir alım ihtimali bulunmakta.Yani yıl sonu geçen yıllara göre bu talebin etkisiyle daha hareketli geçebilir.

Özetle Bodrum evini kış masraflarına girmeden satmak isteyenler için hala önemli bir zaman var. Bu fırsattan istifade etmeleri, geç kalmadıklarını, ciddi alıcıların bir kısmının hala potada olduğunu hatırlamaları faydalarına . Alıcılar içinse talep daralması nedeniyle hala uygun aralıkta seyreden fiyatlar ve kredilerden faydalanıp , özellikleri olan, değerli bölgelerden seçim yaparak riski düşük olmak kaydıyla oldukça kazançlı alımlar yapma fırsatı doğabilir.

Yeter ki ülkemiz özlediği huzurlu ortama bir an önce kavuşsun.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s