Ev Alırken Ucuz Etin Yahnisi…

Ne güzel atasözlerimiz var.

Aslında emlak piyasasını özetliyor bu atasözü…

Dün bir müşteri ile konuştum. Fakat birbirimizi anlayamadık. Bunda ikimizin de suçu yok. Geçen hafta beni İstanbul’dan aradığında temmuz ayında kiralık bir ev aradığını, fakat kocasının hem denize yakın hem de yüzmek için denizi düz ve kendi plajı olan bir yer istediğini söyleyen bir hanım.

Normalde sezonluk kiralamalarla ilgili çalışmasam da benden yardım isteyen bu hanıma hayır demedim. Dün buluşmak için sözleştik. Aradığımda benim adımı bile hatırlamadığını, belki onlarca emlakçı ile konuştuğunu ve doğal olarak ambale olduğunu farkettim. Ve kibarca teşekkür ederek telefonu kapadım.

Bugün tahmin ettiğim gibi gene aradı. Hiç bir yer bulamamış, kimse ona yardımcı olmamıştı. Yine yumuşayarak kendilerine muhakkak uygun bir yer bulacağımı 1 hafta önceden söylediğimi ve kendilerinin bunu hatırlamadığını ifade ederek isterseniz baştan başlayalım ben size bir yer bulurum boş göndermem ama ne istediğinizi tam anlayabilmem için lütfen görüşelim dedim. Kadıncağız o kadar kendinden geçmişti ki bu yaklaşımı algılayamadı bile. Sorusunu tekrarladı ” elinizde bu kriterde ev var mı?” .Oysa sorusunun cevabı internette bile vardı. Madem öyle niye bir emlakçıyı arıyordu ki?

Cevap şu: Bazen hepimiz kafamızdaki şablona göre davranıyoruz. Biri bize yardımcı olacağını söylese bile şans vermiyoruz. Nasılsa öyle olmaz, nasılsa bu da aynısıdır diye. Ama ya farklıysa? Ve bu farkı farketmek hayatımıza biraz renk katacaksa?

Kısacası reklamcıların dediği gibi:” Creativity is as good as the brief.” Ya da :” Özel bir hizmet almak için siz de özel davranın.”

 

Çok zor mu?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s