Aradığınız ev neden internette yok?

Ya da ev almak için neden hala bir emlakçıya ihtiyacınız var?

Esasında cevap kısaca şu: Artık ev almak için bir emlakçıya değil; çok iyi bir emlakçıya ihtiyacınız var. Neden mi?

Teknoloji son yıllarda hayatımızı bütünüyle değiştirdi. Artık satılık ev aradığımızda otomatikman sahibinden.com veya hurriyetemlak.com a giriyor ve binlerce satılık ev ilanı görüyoruz. Peki bu ilanlar hayatımızı kolaylaştırıyor mu? Çoğunlukla hayır. Çünkü:

1. İlanların çoğu (%95) sahibinden değil emlakçıdan. Emlakçılar da sürekli aynı ilanları güncelliyorlar. Dolayısıyla beğendiğiniz ev çoktan satılmış olabiliyor.

2. Fiyatlandırma da aynı mantıkta işliyor. Özensizce yerleştirilmiş ilanlarla 3 yıl önce satılmış aynı sitedeki bir evin 200.000 TL lik ilanı ile emlakçının yanındaki evi satabilmek için kötü polis olarak harcadığı emsalini 300.000 USD a görmek mümkün. KAfanız karışmasın da ne olsun?

3. Fotoğraflar yanıltıcı. Çoğunlukla evin bir bölümünü gösteriyor, Olmayan plajları, evin olmayan bahçesini anlatıyor. Hiç ev fotosu koymandan sadece çevresinin fotoğraflarını koyan bile var.

Aslında durum bütün dünyada böyle. Türkiye’de biraz daha abartılı sadece. O zaman ne yapalım? Interneti tabi ki kullanalım, genel bir fikir alalım ama iş biraz daha netleşince (yani diyelim ki ben evi Bitez’de alacağım) kararını verdiğinizde doğru bir emlakçı bulun ve çevre evlerin fiyatlarını sorun, muhiti anlatmasını isteyin. Tatmin olursanız yürümeye devam edin.

 

Emlakçılığın modası geçmedi. Tam tersine bu bilgi kirliliğinde doğru lokal detaylara hakim emlakçılar için hayat çok daha kolay. Ve tabii ki onlarla çalışan müşteriler için de öyle…

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s